Rozliczanie połączeń spółek metodą nabycia
W obecnej rzeczywistości połączenia spółek lub ich zorganizowanych części zdarzają się dość często, a powodów ich połączeń może być wiele – poszukiwanie nowych szans czy konieczność wprowadzania zmian organizacyjnych.
Biznes wymaga od spółek umiejętności wyszukiwania szans, nowych rozwiązań i umiejętności dopasowania się do sytuacji na rynku, czego przykładem jest wzmagająca się tendencja do konsolidacji się w ramach różnych branż, w czym takie połączenia mogą pomóc. Jednak równie często są one wynikiem konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych w obrębie grup kapitałowych. które mają uporządkować ich strukturę czy uprościć procesy zarządcze. Powodów połączeń spółek może być więc wiele, zaś w tym artykule postaramy się przybliżyć kluczowe aspekty rachunkowe rozliczenia połączeń.
Rodzaje
Na początku wyjaśnijmy czym jest połączenie spółek. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Kodeksie spółek handlowych (art. 492), który wyróżnia dwa rodzaje połączeń:
∑ łączenie się przez przejęcie, które polega na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej; można więc określić takie przejęcie jako „wchłonięcie” spółki, która jest przejmowana; spółka przejmowana w konsekwencji kończy swój byt prawny i jest wykreślana z rejestru;
∑ łączenie się przez zawiązanie nowej spółki (fuzja), które następuje przez zawiązanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta