Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczanie połączeń spółek metodą nabycia

15 lutego 2023 | Rachunkowość | Joanna Szmigielska

W obecnej rzeczywistości połączenia spółek lub ich zorganizowanych części zdarzają się dość często, a powodów ich połączeń może być wiele – poszukiwanie nowych szans czy konieczność wprowadzania zmian organizacyjnych.

Biznes wymaga od spółek umiejętności wyszukiwania szans, nowych rozwiązań i umiejętności dopasowania się do sytuacji na rynku, czego przykładem jest wzmagająca się tendencja do konsolidacji się w ramach różnych branż, w czym takie połączenia mogą pomóc. Jednak równie często są one wynikiem konieczności wprowadzenia zmian organizacyjnych w obrębie grup kapitałowych. które mają uporządkować ich strukturę czy uprościć procesy zarządcze. Powodów połączeń spółek może być więc wiele, zaś w tym artykule postaramy się przybliżyć kluczowe aspekty rachunkowe rozliczenia połączeń.

Rodzaje

Na początku wyjaśnijmy czym jest połączenie spółek. Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w Kodeksie spółek handlowych (art. 492), który wyróżnia dwa rodzaje połączeń:

∑ łączenie się przez przejęcie, które polega na przeniesieniu całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej; można więc określić takie przejęcie jako „wchłonięcie” spółki, która jest przejmowana; spółka przejmowana w konsekwencji kończy swój byt prawny i jest wykreślana z rejestru;

∑ łączenie się przez zawiązanie nowej spółki (fuzja), które następuje przez zawiązanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament